saykar kumlama türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLER
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLARIMIZ
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Sulu Kumlama Hakkında

Sulu kumlama yöntemi ülkemizdeki en ileri kumlama tekniğidir. Suyun yüzey gerilimi ve akışkanlık özelliklerinden yararlanarak hassas kumlama olanağı sağlamaktadır. Bu düzeydeki kumlama hassasiyeti özellikle kalıpların kumlanması için temel bir ihtiyaçtır. Bunun yanı sıra otomotiv, medikal, 3D yazıcı, havacılık gibi sektörlerin hassas kumlama ihtiyacını da karşılar.

Sistem temel olarak su ve kum karışımının basınçlı hava ile püskürtülmesi ile çalışır. Yüzeye çarpan sarf malzemesi kuru kumlamadaki gibi çarpıp sekmek yerine yüzeye yapışarak yüzey işlemeye devam eder. Sulu kumlamanın bu özelliği noktasal yüksek sıcaklıkların oluşumunu engellediği gibi sürekli, homojen ve satine bir yüzey sağlar.

Sarf malzemesi etrafını ince bir film şeridiyle kaplayan su, kumlama esnasında oluşan çarpma etkisini yumuşatıp yüzeye dengeli olarak dağıtır. Böylelikle sulu kumlama hassas yüzey ve parçaların keskin bölgelerine zarar vermez, yuvarlamaz. Bu özelliği sayesinde ekstrüzyon kalıplarının ömrünü uzatarak fayda sağlayan bir tekniktir. Aynı zamanda yüzey kalitesinin artması, yüzeyi kirleten malzemelerin yapışmasını önler.

Sulu Kumlamada, akışkan dinamiği sarf kumu partiküllerini yüzeyde kaydırarak daha az agresif ve hassas bir kumlama sağlar. Su, sarf malzemesinin yüzeyden düzenli akışını sağlayarak malzeme yüzeyini ve geometrisini korur. Sulu kumlamanın belirgin özelliklerinden biri olarak, sarf kumu partikülleri suyun akışı ile karmaşık yüzeylerde dolambaçlı yollar bularak ilerler ve tüm yüzeylerde homojen bir parlatma sağlar.
Sulu kumlama prosesleri ile çeşitli sektörler geleneksel kumlama yöntemlerine göre daha etkili olan bir teknolojiye erişim imkanı sağladı. Aynı zamanda yüzey parlatmada daha hızlı ve ekonomik bir seçenek olduğu için tasarruf sağlama olanağına da erişildi.

Sulu kumlama, proses parametrelerinin çokluğu ve yüksek kontrol edilebilirliği sayesinde kullanıldığı her alanda esnek ve başarılı çözümler üretmektedir. Prosesler hem ekonomik, hem de zaman kazandıran çözümlere ihtiyacın önemini her geçen gün artarak gösterdi.

Sulu kumlama teknolojisinin kullanılmasında sağlanacak faydaları ve bu teknolojinin arkasındaki bilimsel verileri sunduğumuz bu çalışma umuyoruz ki farklı sektörlerde yeni bir sisteme geçiş için kaynak niteliği oluşturur.

Sulu Kumlama - Havacılık